چه اصنافی مشمول نصب صندوق فروش هستند ؟

چه اصنافی مشمول نصب صندوق فروش هستند ؟

گفتگو با رئیس اتاق اصناف در ارتباط با صندوق فروش

رئیس اتاق اصناف با بیان این که سیاست تشویقی جدیدی برای نصب صندوق مکانیزه فروش در اصناف تهیه شده است، گفت: ۳۹ صنف مشمول نصب صندوق‌ مکانیزه فروش می‌شوند.

علی فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد آخرین اقدامات انجام شده برای نصب صندوق‌های مکانیزه فروش (POS) با توجه به تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: این مسئله به صورت لایحه از سوی دولت مطرح است که آن را به مجلس ارسال و وضعیت نهایی آن مشخص شود که بعید به نظر می‌رسد، در مجلس فعلی به نتیجه برسد. وی با اشاره به توافق انجام شده با سازمان امور مالیاتی کشور در مورد اینکه این صندوق‌ها در چه اتحادیه‌هایی باید نصب و برقرار شود، گفت: تاکنون ۳۹ اتحادیه صنفی مشمول نصب صندوق‌های مکانیزه شده‌اند و از سال ۹۰ که این طرح آغاز شد، زیر ساخت لازم برای اجرا فراهم نبود و حتی زمانی بحث کمبود صندوق فروش مطرح شد، اما اکنون هم واردات صندوق فروش به اندازه کافی انجام شده و هم تولید داخلی وجد دارد که قبلاً نبوده است.
فاضلی ادامه داد: اینکه چه صنوفی باید در اولویت قرار گیرند، توافقی است که بین اصناف و سازمان امور مالیاتی انجام شده، چرا که برخی از صنوف شرایط لازم برای نصب را ندارند، اما برخی صنف‌ها مانند خوار و بار فروشان، عطاران، سقط فروشان، سوپر مارکت‌ها هر روز بدون استثنا با مردم سر و کار دارند که باید به صندوق مکانیزه فروش مجهز شوند، اما اصنافی مانند صنعت ریخته‌گری و آبکاری به این صندوق‌ها نیاز چندانی ندارند.
وی اظهار امیدواری کرد: اگر دولت همین لایحه را اصلاح کرده و قانون آن را به درستی اجرا کند، ظرف ۳ سال آینده همه صنفهای کشور به صندوق‌های مکانیزه فروش مجهز خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه اتاق اصناف ایران در کنار سازمان امور مالیاتی در تعیین آیین نامه این حوزه نقش موثری داشته است، خاطرنشان کرد: سیاست‌های تشویقی برای نصب این صندوق‌ها در نظر گرفته‌ایم که نمونه آن پیشنهاد تخفیف ۲۰ درصدی از اصل مالیات مشاغل سالانه بوده است و به غیر از آن واحدهایی که از این صندوق‌ها استفاده کنند، می‌توانند هنگام صدور فاکتور برای مشتری نیز ۲۰ درصد از قیمت خرید را تخفیف دهند.

درج نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاوره مالیاتی
20% تخفیف ویژه محصولات آموزشی مالیات
برای دریافت این تخفیف، نام و ایمیل خود را وارد نمایید: