در دنياي پيچيده‌اي كه ما در آن زندگي می‌کنیم، شايد براي كمتر كسي اتفاق افتاده باشد كه در مواجهه با مسائل و مشكلات حتي ساده روزمره مجبور نشده باشد، به افراد متخصص و خبره در آن زمينه مراجعه کند.

براي هر يك از ما كاملاً روشن است كه اگر از يك حوزه تخصصي سر رشته نداريم، گريزي نيست جز توسل به افراد كاردان. براي مثال،‌ اگر اتومبيل يا وسايل منزل شما نياز به تعمير داشته باشد، به دلیل پيچيدگي طراحي آنها، در بیشتر موارد نمي‌توانيد شخصاً اقدام به تعمير يا راه‌ اندازي مجدد آن كنيد و مجبور هستيد كه به شخصي كه از نظر فني و تخصص مهارت دارد، كمك بگيريد.

نمونه‌هايي از اين دست که بیانگر نياز ما در امور مختلف به افراد متخصص است، فراوان است و در این میان، مراجعه به وکیل نیز چنین مبنایی دارد.

 

 

نکات کلیدی

این روزها که تعداد وکلای دادگستری افزایش یافته است، سوالی که پیش می‌آید این است که آیا برای حل و فصل مسائل و مشکلات مالیالتی، باید به یک وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کرد یا خیر؟

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، اینست که برای پیگیری پرونده های مالیاتی، الزاماً نیازی به مراجعه وکیل پایه یک نیست .

اکثر وکلای دادگستری یک یا چند رسته کاری مشخص را انتخاب و در همان شاخه ها به فعالیت می پردازند؛ به این ترتیب کمتر وکیلی پیدا می شود که تخصصاً در رسته کاری ” امور مالیاتی ” فعالیت کند .

برای شناخت بهتر از وکیل مالیاتی مناسب، مي‌توان از مشورت يا مشاوره با چند وكيل و مقايسه راهنمایی‌های آنان استفاده کرد؛ در این صورت می‌توانیم وكيلي را كه آگاهي بيشتر و تجربه بيشتري در پرونده‌هاي درست و موفق داشته را انتخاب كنيد.

اما اين نكته را نيز بايد در نظر داشت كه تجربه و آگاهي در امر وكالت به هيچ عنوان به سن و سال بر نمي‌گردد؛ چه بسا ممكن است وكلاي جوانی در این حرفه فعالیت کنند كه آگاهي آنها از برخی وکلای باسابقه بسيار بيشتر باشد.

در مجموع، مهم‌ترین عامل در انتخاب يك وكيل، فارغ از مسائل فني و حقوقي، خصوصيات اخلاقي و حسن شهرت و اعتمادي است كه اشخاص مختلف به وكيل دارند و به اين عامل مهم همواره بايد توجه داشت.

سوالات متداول

مواردی که در حیطه کار وکیل مالیاتی قرار می گیرد کدامند؟

اجرای  توام با اختیار کارهای مالیاتی به همراه تصمیم گیری در مواردی مانند تمکین، اعتراض ، توافق ، مسالحه ، تقسیط ، درخواست احاله و طرح پرونده در هیئت های حل اختلاف بدوی و تجدید نظر ، شورای عالی مالیاتی ، ماده ۲۵۱ مکرر و دیوان عدالت اداری در کلیه شهرهای کشور

طراحی انواع لایحه نسبت به آراء صادره، توضیح و دفاع در مورد پرونده های موکل، توافق با کلیه واحدهای اجرایی اداره دارایی، اختیار لازم در مورد پرداخت و یا دریافت وجه بابت اصل بدهی و جرائم ، موارد سپرده های موقت یا استرداد مالیاتی، ارائه انواع چک و یا ضمانت

چه اختیاراتی به وکیل مالیاتی بدهیم؟

وکالتنامه‌ای که بین وکیل و موکل تنظیم می‌شود و به امضا می‌رسد، شامل اطلاعاتی از جمله حدود اختیارات وکیل است؛ وكيل در ادارات امور مالیاتی و هیأت های حل اختلاف مالیاتی تمام اختيارات راجع به دادرسي را داراست مگر مواردي كه موكل آنها را از وي سلب كرده باشد.

هزینه ابطال حق تمبر وکلای مالیاتی چگونه محاسبه می شود؟

بند ( د ) ماده ۱۰۳ قانون مالیات های مستقیم:

در مورد دعاوي و اختلافات  مالي که در  مراجع  اختصاصي ‌غيرقضايي رسيدگي و حل و فصل مي‌شود و براي حق‌الوکالة آنها تعرفة خاصي مقرر نشده است از قبيل اختلافات مالياتي و عوارض ‌توسعة معابر شهرداري و نظاير آنها ميزان حق‌الوکاله صرفاً  از لحاظ ‌مالياتي به شرح زير:
تا ده ميليون (۱۰,۰۰۰,۰۰۰) ريال مابه ‌الاختلاف‌، پنج درصد؛ تا سي ميليون (۳۰,۰۰۰,۰۰۰) ريال مابه‌الاختلاف‌، چهار درصد نسبت به مازاد ده ميليون (۱۰,۰۰۰,۰۰۰) ريال‌. از سي ميليون‌ (۳۰,۰۰۰,۰۰۰) ريال مابه‌الاختلاف به بالا سه درصد نسبت به ‌مازاد سي ميليون (۳۰,۰۰۰,۰۰۰) ريال منظور مي‌شود و معادل پنج درصد آن تمبر باطل خواهد شد.

ویژگی های یک وکیل مالیاتی حرفه ای چیست ؟

  •           تسلط بسیار بالا بر فنون مذاکره
  •           مسلط بر نحوه استفاده از قوانین مالیاتی به همراه تمامی بخشنامه ها
  •           مطالعه روزانه قوانین به لحاظ نیاز دفاعی در انواع پرونده ها
  •            حضور روزانه در اداره دارایی و هیات های مختلف
  •            بروز رسانی رزومه طی کمتر از یک ماه با سوابق اجرایی جدید تر
  •             حداقل مدرک تحصیلی لیسانس در رشته های مالی و اقتصاد
  •             برقراری ارتباطات تنگاتنگ قانونی با انواع حوزه های مالیاتی
  •            تسلط بر کوتاه کردن مسیر پرونده ها
  •           تسلط کافی بر قوانین بیمه تامین اجتماعی

حدود و اختیارات یک وکیل مالیاتی چیست؟

وکیل با حق توکیل به غیر در انجام امور مورد وکالت از طرف موکل دارای اختیارت تام و مطلقه بوده، امضاء و اقدامات وکیل به منزله تأیید و امضای موکل بوده و دارای اثرات قانونی می باشد، بطوریکه نیازی به حضور موکل نمی باشد.

هزینه ابطال حق تمبر وکیل مالیاتی بر عهده چه کسی است؟

هزینه ابطال حق تمبر وکلای مالیاتی، بر عهده موکلین است .